Infometar

Online platforma posvećena informisanju širih narodnih masa.

poliklinika-lokrum.hr
Zdravlje Život

Ublažavanje boli u koljenu: Savjeti i strategije za brži oporavak

Koljeno je kompleksan zglob koji je podložan različitim vrstama ozljeda, upala i degenerativnih promjena poput artroze. Bol u koljenu može biti izuzetno neugodna i ograničavajuća,. Postoje razni koraci koje možete poduzeti kako biste ublažili bol i ubrzali proces ozdravljenja. U ovom članku pružamo niz savjeta i strategija za upravljanje bolom u koljenu. Uključujući odmor, primjenu leda, fizikalnu terapiju i druge terapeutske postupke. Bez obzira jeste li sportaš koji se oporavlja od ozljede ili osoba koja se bori s degenerativnim promjenama, ovi savjeti mogu vam pomoći vratiti se u pokret i ublažiti nelagodu koju osjećate.

Bol u koljenu može biti uzrokovana različitim faktorima, uključujući ozljede, preopterećenje, upalu ili degenerativne promjene poput artroze.

Opći savjeti za liječenje boli u koljenu

  • Pokušajte smanjiti opterećenje na koljenu i izbjegavajte aktivnosti koje uzrokuju bol kako biste dali vremena koljenu da se oporavi.
  • Stavite led na bolno područje 15-20 minuta svaka 2-3 sata tijekom prvih 48 sati nakon pojave boli. Led pomaže smanjiti upalu i bol.
  • Upotreba elastičnog zavoja ili kompresijske narukvice može pomoći u smanjenju oteklina i podršci koljenu.
  • Lezite i podignite nogu kako biste smanjili oticanje i poboljšali cirkulaciju.
  • Lijekovi protiv bolova poput acetaminofena (paracetamola) ili nesteroidnih protuupalnih lijekova (ibuprofen, diklofenak) mogu pomoći u smanjenju boli i upale. Međutim, uvijek slijedite upute liječnika i nemojte ih koristiti dugoročno bez savjetovanja.
  • Fizioterapija može pomoći jačanju mišića oko koljena, poboljšati raspon pokreta i smanjiti bol.
  • U nekim slučajevima, nošenje ortopedskih pomagala poput štaka ili šetanja štapom može smanjiti opterećenje na koljenu i olakšati hodanje.
  • Pridržavanje zdravog načina života, uključujući pravilnu prehranu, redovitu tjelovježbu i održavanje zdrave tjelesne težine, može pomoći u smanjenju boli u koljenu.
  • Ako bol u koljenu ne popusti ili se pogorša, važno je konzultirati se s liječnikom ili specijalistom za dijagnostiku i liječenje mogućih ozbiljnijih problema poput ozljeda ligamenata, hrskavice ili meniskusa.
  • U nekim slučajevima, posebno kod degenerativnih promjena poput artroze, liječnici mogu preporučiti dodatke prehrani koji sadrže chondroprotektivne tvari poput glukozamina i hondroitina koji mogu pomoći u očuvanju hrskavice.

Važno je individualno prilagoditi liječenje ovisno o uzroku boli i potrebama pacijenta. Stoga, uvijek je najbolje konzultirati se s kvalificiranim medicinskim stručnjakom prije početka bilo kakvog tretmana.

Možda će Vas zanimati: Ublažavanje bolova u donjem dijelu leđa: Savjeti i strategije za olakšanje

poliklinika-lokrum.hr