Da li ste se zapitali kako izgleda kreiranje CV-a ili šta je uopšte CV? CV (Curriculum Vitae) je dokument koji sumira vaše obrazovanje, radno iskustvo, veštine i druge relevantne informacije koje su bitne za potencijalne poslodavce ili akademske institucije.
Ključne informacije koje treba da sadrži jedan CV
- Osobni podaci: Na početku CV-a, navedite svoje ime i prezime, adresu stanovanja (ulica, broj, grad), broj telefona i e-mail adresu. Ako imate, možete dodati i druge kontakt informacije poput LinkedIn profila ili profila na drugim profesionalnim mrežama.
- Cilj karijere: U ovom dijelu kratko opišite svoj cilj u karijeri i ono što želite postići u svom profesionalnom životu. Naglasite svoje ambicije, interese i željene oblasti rada.
- Obrazovanje: Navodite svoje obrazovne kvalifikacije u obrnutom hronološkom redoslijedu, počevši od najvišeg stepena obrazovanja. Za svaku instituciju navedite naziv, mjesto, period studiranja ili završetka, kao i osvojene nagrade, priznanja ili dodatne kurseve.
- Radno iskustvo: Opišite svoje prethodno radno iskustvo u skladu s poslednjim poslom na kojem ste bili. Za svaki posao navodite naziv pozicije, ime kompanije, period zaposlenja i ključne odgovornosti ili postignuća. Koristite akcione reči poput “upravljao/la”, “razvio/la”, “koordinirao/la” kako biste naglasili svoje veštine i doprinos u prethodnim poslovima.
- Veštine: Nabrojite sve relevantne veštine i sposobnosti koje posedujete, bilo da se radi o jezičkim veštinama, tehničkim alatima, softverskim programima ili drugim profesionalnim sposobnostima. Grupišite ih po kategorijama kako bi CV bio pregledniji.
- Dodatne informacije: Ovde možete dodati dodatne relevantne informacije poput dodatnih obuka, seminara, sertifikata ili volonterskog iskustva. Takođe, možete navesti svoje hobije ili aktivnosti van posla koje pokazuju vaše interesovanje i angažman.
- Reference: Na kraju CV-a, navedite kontakte osoba koje mogu dati preporuku o vašem radu. Ovo su obično bivši poslodavci, kolege ili mentori.
Kada kreirate CV, važno je da bude pregledan, jasan i sažet. Koristite jednostavan i profesionalan dizajn, izbegavajte pretrpanost informacija i fokusirajte se na najbitnije detalje koji su relevantni za posao na koji se prijavljujete. Takođe, redosled sekcija možete prilagoditi prema svojim potrebama, ali obično se počinje sa obrazovanjem, a zatim sledi radno iskustvo, veštine i dodatne informacije.
Možda Vas zanima i : Kako pravilno napisati e-mail?
Zapratite nas i na facebook-u – Infometar